Ubezpieczenia Dzierżoniów

Ubezpiecz swój dom od fundamentów aż po dach

Dom. To w nim czujemy się bezpiecznie. To w nim odpoczywamy po ciężkim dniu. To jego mury skrywają wiele szczęśliwych wspomnień i chwil pełnych uniesień.

Odziedziczony, kupiony, wybudowany – to nieistotne. Ważne jest to, że wiele możesz stracić w wyniku zdarzeń, na które często nie masz wpływu.

Boisz się, że możesz to wszystko stracić? Koniecznie pomyśl o ubezpieczeniu. Sprawdź, jakie masz możliwości.

Czym jest ubezpieczenie domu?

Ubezpieczenie domu należy do grupy dobrowolnych ubezpieczeń majątkowych. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie ochrony w przypadku wystąpienia różnego rodzaju zdarzeń losowych. Co można w jego ramach ubezpieczyć? Zarówno samą nieruchomość, jak i jej wyposażenie. W zależności od wybranego zakresu, ubezpieczenie może obejmować: mury, elementy zewnętrzne, elementy stałe oraz wszelkie ruchomości domowe.

W skład murów wchodzą takie elementy, jak:

 • fundamenty,
 • ściany,
 • dach,
 • schody zewnętrzne.

Do elementów zewnętrznych można zaliczyć:

 • rynny,
 • balustrady,
 • parapety,
 • instalacje fotowoltaiczne.

Stałe elementy, to przedmioty w domu zamontowane lub wbudowane na stałe, takie jak:

 • podłogi,
 • instalacje,
 • meble,
 • sprzęt AGD,
 • glazura i armatura.

Natomiast do ruchomości domowych zaliczamy tak zwane mienie ruchome, czyli wszystkie te elementy, które nie są zamontowane lub wbudowane na stałe, na przykład: meble, sprzęt RTV i AGD, komputery, biżuteria lub odzież. Niektóre ubezpieczenia obejmują również sprzęt, który w chwili wystąpienia zdarzenia znajdował się na tarasie domu lub w okalającym dom ogrodzie.

Od jakich zdarzeń możemy się ubezpieczyć swój dom?

Każde Towarzystwo Ubezpieczeniowe indywidualnie ustala zakres oferowanego ubezpieczenia. Ich wspólnym mianownikiem jest jednak ochrona domu przed wszelkimi możliwymi żywiołami, takimi jak: ogień, powietrze, ziemia i woda. Mając ubezpieczenie domu jesteśmy więc chronieni na wypadek szkód powstałych w wyniku, między innymi: uderzenia pioruna, huraganu, osunięcia się ziemi lub zalania.

Istnieje również możliwość ubezpieczenia domu od zdarzeń innych niż atmosferyczne. Zaliczamy do nich przede wszystkim akty wandalizmu oraz szkody wyrządzone przez dzikie zwierzęta. Osoby, które bywają roztargnione, mogą również ubezpieczyć swoją nieruchomość od szkód powstałych w wyniku chociażby pozostawionego włączonego żelazka, co może doprowadzić do pożaru. Do tej grupy szkód można zaliczyć również upuszczenie garnka na płytę indukcyjną, co w większości przypadków, zakończy się jej zniszczeniem.

Od jakich zdarzeń można jeszcze się ubezpieczyć? Od przepięć, czyli nagłego wzrostu napięcia w sieci elektrycznej, które spowoduje zniszczenie telewizora albo innych sprzętów albo chociażby od włamania.

W jaki sposób ustalana jest wartość ubezpieczonego majątku?

Zastanawiasz się jakie odszkodowanie zostanie wypłacone w przypadku, gdy stary telewizor ulegnie zniszczeniu? Są dwie możliwości, bo dom i jego wyposażenie można ubezpieczyć w dwóch wartościach:

 • nowej,
 • rzeczywistej.

W przypadku wartości nowej, odpowiada ona kosztom przywrócenia zniszczonego mienia do stanu nowego, ale nie ulepszonego. Co to oznacza? W przypadku zniszczenia starej pralki, zostanie wypłacone takie odszkodowanie, które umożliwi zakup nowego sprzętu podobnej klasy. Z kolei decydując się na wartość rzeczywistą, kwota ewentualnego odszkodowania będzie za każdym razem pomniejszona o utratę wartości zniszczonego sprzętu.

Wyłączenia i ograniczenia – na co zwrócić szczególną uwagę

Decydując się na ubezpieczenie domu szczególną uwagę trzeba poświęcić na lekturę wszystkich wyłączeń i ograniczeń. Jest to bardzo ważne, bo pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek w momencie kiedy dojdzie do szkody. W jakich sytuacjach Towarzystwo Ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty odszkodowania? Najczęściej w przypadku rażącego niedbalstwa, na przykład: kiedy zostawimy otwarte okna i drzwi w wyniku czego dojdzie do zalania lub kradzieży mienia ruchomego.

Jak widzicie, zakres ubezpieczenia nieruchomości jest obszerny i wiele zależy od indywidualnych potrzeb ubezpieczającego. Czy warto zainwestować w takie ubezpieczenie? Wobec obecnych zmian klimatycznych tym bardziej warto pochylić się nad taką decyzją. Jednak, jak często bywa, dużo sprowadza się do uważnego czytania zawieranej umowy. Być może nie potrzebujecie wszystkich z proponowanych Wam opcji lub odwrotnie – proponowany zakres ubezpieczenia jest dla Was niewystarczający.

Ponadto warto wiedzieć, w jaki sposób dbać o swój dom i jak zabezpieczyć się przed możliwymi szkodami. Warto działać prewencyjnie. Śpiesząc Wam z pomocą w tym zakresie, właśnie pracujemy nad artykułem właśnie w tym temacie. Śledźcie nasz blog.

A wracając do tematu… Jeśli nie jesteś pewien, jakie ubezpieczenie będzie odpowiednie dla Ciebie, napisz do mnie! Chętnie przeprowadzę Cię przez zawiłości, a wszystko po to, abyś dokonał słusznego wyboru.